۵۱۳۱
يکشنبه ۰۶ مهر ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۷
تعداد بازدید : ۳۵۹
اجتماعی بهداشت

اخبار ویژه

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: جامعه پزشکی مانند دوران دفاع مقدس جهادگونه و بدون چشمداشت در مبارزه با اپیدمی کووید۱۹ در صحنه است و حتی اگر پول هم نگیریم اجازه نمی‌دهیم در مبارزه با این ویروس از هیچ کشور اروپایی عقب بمانیم.

به گزارش فراتیتر، سعید نمکی روز یکشنبه در مراسم تجلیل از پیشکسوتان سلامت در دفاع مقدس و مقاومت در مرکز همایش های رازی افزود: من وزیر سیاسی نیستم، سیاست بلد نیستم. نه رسانه دارم نه تیم دارم. وقتی به وزارت بهداشت رفتم هیچ معاونی را عوض نکردم. من عوضی وزیر شدم. وزیر شدن چیزهایی می خواست که من ندارم. این کسوت داشته های دیگری می خواست که من نداشتم. اهل تضرع و زاری نیستم که در اوج تحریم ها ضجه بزنم که پول و ارز ندارم.

وی افزود: من همان طور که شاعر شهرم گفت، یاد گرفته ام که «قطاری دیدم که سیاست می برد و چه خالی می رفت» از مولایم امیر المومنین(ع) یاد گرفتم که آلوده فتنه های سیاسی نشوم. وقتی تیم ندارم رسانه هم ندارم. رسانه من مردم پاکدل و بسیجیان هستند. چند تا حمله به من شد هیچ کس از من دفاع نکرد. در هیچ رسانه ای از من دفاع نشد. اگر به قاسم سلیمانی نامه نوشتم برای این بود که همدلی و همزبانی بهتر از او ندیدم. او پاکیزه ترین روحی بود که در زمان حیات درک کردم.

وزیر بهداشت گفت: رئیس بانک مرکزی دیروز (شنبه) محبت کرد تا بخشی از بودجه صندوق توسعه کشور برای وزارت بهداشت آزاد شود. می دانم چه فشار سنگینی را تحمل می کند. اگر خواهش کردم که پول بدهید برای این است که می خواهیم برای پاییز آماده شویم. می خواهیم مبلغی را به همکارانی بدهم که ماههاست در میدان مبارزه زحمت می کشند، ماهها صبوری کرده اند اما گفتیم همین خرده هم نمی خواهیم که مبادا این درخواست من مشکلی ایجاد کند.

نمکی افزود: اگر خدای نکرده از کرونا شکست بخوریم، همه ضرر می کنیم اما با همکاران اعلام کردیم این پول را هم نمی خواهیم از این بعد لب فرو می بندیم. همکاران من حقوق هم نگیرند کار می کنند. کارانه چیست، آمده ایم برای فدا کردن جان. برای خیلی ها عجیب است که می گوییم پول نمی گیریم ولی جانفشانی می کنیم و مملکت را اداره می کنیم. در هر شرایطی نمی گذاریم در عرصه بین المللی در مبارزه با کرونا از هیچ کشور اروپایی عقب بمانیم.

وزیر بهداشت گفت: در کنار همه مردم و نیروهای بسیجی کشور مقاومت می کنیم و کرونا را به لطف خدا شکست می دهیم، این وعده الهی است همان طور که هشت سال دفاع مقدس را اداره کردیم.

وی افزود: اواخر پاییز که گزارشی از کرونا را از چین دریافت کردیم. فهمیدم که ماجرایی در پیش است. من هفت و هشت ماه در هیچ برنامه تلویزیونی نیامده ایم امروز چون در جمع همفکران خودم هستم لب به سخن می گشایم. دلنوشته هایی هر روز دارم که شاید روزی آنها را منتشر کنیم.

نمکی گفت: اولین ساعاتی که از همه گیری کرونا خبردار شدم که در چین چنین اتفاقی افتاده است. گفتم ویروس جدیدی پا به عرصه طبیعت گذاشته و روزهای سحتی را برای کل جهان می بینم. وقتی از بستن پروازهای چین صحبت کردم برخی خیلی ساده لوحانه به ما نگاه می کردند. گفتم اگر این آتش به نیستان کشور افتاد چه ها می شود.

وی افزود: سعی کردیم با شیوه های جهادی و بسیجی و آنچه برگرفته از دفاع مقدس بود جبهه آرایی کنیم، در تحریم و شرایط سختی بودیم اما بزرگمردان و زنانی داریم که روزهای سخت را خوب اداره کرده اند. جامعه ایثارگر پزشکی و پرستاری کشور را داریم که به آنها پشت گرم هستیم. شروع به سنگرساختن کردیم. دفاع سرسختانه ای داشتیم که جزو تاریخی ترین لحظه های تاریخ است. یک شهید آوینی می خواهد که این صحنه ها را ثبت کند.

وزیر بهداشت گفت: شبکه های معاند بدترین بد اخلاقی ها را روا داشتند، آنها طوفان را نسیم پنداشتند و گرفتار شدند. گر چه در بهترین شرایط ۱.۶ تخت به ازای هزار نفر داریم در حالی که کشورهای اروپایی حداقل سه برابر تخت و پزشک و  پرستار دارند. روز سوم اسفند نشستیم طراحی حمله ای به سمت ویروس را انجام دادیم تا به صورت فعال به سمت بیماری برویم. ۲۵۰ نفر از بسیجیان کنار ما آمدند و با سامانه ۴۰۳۰ به مبارزه رفتیم در اردیبهشت تعداد مرگهای روزانه را به حدود ۳۰ نفر رساندیم تولید کننده ونتیلاتور و مواد ضدعفونی کننده شدیم. کمک های مومنانه هم به میدان آمد که الگوهای زنده شده دفاع مقدس است. نسلی که دفاع مقدس را ندیده بود تکه هایی از آن صحنه های بزرگ را مشاهده کرد.

نمکی افزود: تردید ندارم با همت همه عزیزان این راه سخت را طی می کنیم. آنان که از نامه نوشتن من به سردار سلیمانی تعجب کردند بدانند که سردار سلیمانی نرفته است. نوای این مرد که می گفت ما ملت امام حسین (ع) هستیم همواره بر وجود من جاری است. سالروز دفاع مقدس را در چهلمین سالروز این حماسه ملی گرامی می داریم و به روح همه شهدای حریم و حرم و سلامت کشور درود می فرستیم. افرادی که در دفاع مقدس روپوش سفید آنها کفن رنگین آنها شد.

وی گفت: امروز هم مدافعان سلامت در مبارزه با کووید۱۹ در دفاع از سلامت مردم جانشان را از دست می دهند. دست بوس همه رزمندگان و مدافعان کشور هستیم. دفاع مقدس درسهای مهمی به ما آموخت. جبهه ها مدرسه عاشقی بود. اولین درس جبهه درس عشق بود و همان طور که امام فرمودند بسیج میوه روزهای سخت دفاع مقدس و مدرسه عشق بود. این عشق بود که صحنه های بی نظیری را آفرید. صحنه هایی که شهید آوینی به تصویر کشید و به ماندگاری آن افزود. مجروح سنگینی را به تصویر کشید که لبخند می زد. غیر از عشق چیز دیگری نبود.

نمکی افزود: جبهه ها مدرسه عاشقی بود همه کسانی که یک بار خاک جبهه را خوردند دیگر دلشان نمی خواست از آنجا برگردند. دومین درس این بود که نباید مرعوب هیمنه پوشالی دشمن شد. آموختیم که با ایمان و رشادت می توان هیمنه دشمن را در هم شکست. آن هجمه روزهای نخست اگر جز با ایمان و رشادت بود، خیلی جاها را باخته بودیم. اینکه بعد از هشت سال یک کشور تنها؛ با مجموعه ای سنگین درافتاد و یک میلیمتر از خاکش را در پشت هیچ میز مذاکره ای نداد. دلیلش این بود که آموختیم نباید جلوی دشمن مرعوب شد.

وزیر بهداشت گفت: امروز هم سنگین ترین تحریم های تاریخ را داریم. بعد از عاشورا در هیچ دوره تاریخی حمله شمر زمانه را با چنین تحریم و بستن همه روزنه ها علیه یک ملت نداشته ایم. ملتی که جز حق طلبی دنبال چیزی نیست. سومین درس دفاع مقدس هم این است که هر جا ایستادیم بردیم. هر جا متحد در کنار هم بودیم قطعا برنده میدان مبارزه بودیم . امروز هم اگر در کنار هم باشیم در برابر تمام دشمنی ها و اپیدمی ها پیروز می شویم.

سردار بهمن کارگر رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس نیز در این مراسم گفت: وزارت بهداشت در چهلمین سالگرد انقلاب وزارت اول است، در بزرگداشت چهلمین سالگرد هم وزارت بهداشت است. وقتی می گوییم وزارت بهداشت در تجلیل از دفاع مقدس اول است، فرمانده هان نظامی هم تعجب می کنند اما این یک واقعیت است. وزارت بهداشت در فعالیت های تخصصی هم اول است. کسی در خط جهاد است باید هم چنین باشد.
وی افزود: جامعه پزشکی از اول در دفاع مقدس حضور داشتند، امروز هم جامعه پزشکی واقعا گل کاشتند در خط مقدم هستند، حدود ۲۰۰ نفر از جامعه پزشکی شهید شدند. مردم در این شرایط به جامعه پزشکی کمک کنند، کمک به جامعه پزشکی رعایت پروتکل های بهداشتی است. مدام وزیر بهداشت و معاونان او از مردم می خواهند رعایت کنند. جامعه پزشکی خسته شده اند امیدوارم پر توان باشند، نیروهایی نظامی هم حاضرند هر کمکی لازم باشد در کنار جامعه پزشکی در این مبارزه انجام دهند.
شاهین محمد صادقی رئیس بسیج جامعه پزشکی نیز گفت: ایثارگری، فداکاری، جانبازی پزشکان در دفاع مقدس واقعا مثال زدنی است، گاهی برخی رسانه ها نسبت به جامعه پزشکی کم لطفی می کنند و این تصور را به وجود می آورند که پزشکان تافته جدا بافته و جدا از مردم است اما امروز معلوم شد که جامعه پزشکی چقدر در لحظات سخت، برای مردم ایثار و جانفشانی دارند.
رئیس بسیج جامعه پزشکی گفت: جامعه پزشکی چه فداکاری هایی را با وجود تحریم ها برای مردم انجام داد و با وجود کمبود بودجه و امکانات پزشکان و پرستاران واقعا دارند ایثار می کنند. 

درسنامه پزشکی و دفاع مقدس تدوین شد
محمدعلی محققی جراح چشم و از پزشکان پیشکسوت دفاع مقدس نیز گفت: دفاع مقدس اقیانوس بی کران ارزشهای انسانی است که بخشی از فرهنگ و هویت ملی ایران تبدیل شده است و بر قله معارف ایران می درخشد.
وی افزود: این درخشندگی از وجود، نقش آفرینی و ارزش آفرینی جامعه سلامت است. تجارب بی بدیلی در حوزه های مختلف علمی، اجرایی و مدیریتی و اخلاق پزشکی حاصل شده است. اکنون نیز اوج مسئولیت پذیری برای همه ایام توسط جامعه پزشکی برای کنترل بیماری کووید۱۹ انجام می شود.
معاون آموزشی سابق وزارت بهداشت با اشاره به تدوین درسنامه دفاع مقدس برای جامعه پزشکی گفت: درسنامه دفاع مقدس و پزشکی تلاشی منسجم، اصیل و ریشه دار است که حضور تاریخی جامعه سلامت را در دوران دفاع مقدس نشان می دهد. این درسنامه با همکاری بیش از ۵۰ نفر از پیشکسوتان جامعه پزشکی تدوین شده و با اهتمام بهداری رزمی دفاع مقدس و وزارت بهداشت و بسیج جامعه پزشکی به صورت واقع بینانه و بدون تحریف و با زبان ساده تدوین شده است.
محققی گفت: در عین حال استانداردهای علمی در تدوین این درسنامه رعایت شده است. این درسنامه آماده ارائه به جامعه علمی و دانشگاهی است و به نحوی تنظیم شده که برای عموم دانشجویان علوم پزشکی قابل استفاده است. امیدواریم شرایطی فراهم شود که عموم جامعه دانشگاهی از این اثر استفاده کنند و به عنوان بخشی از اصول اخلاق پزشکی در نظام سلامت از ظرفیت های این درسنامه استفاده شود.

منبع: ایرنا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: