۵۱۹۵
سه‌شنبه ۰۸ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۴
تعداد بازدید : ۱۹۷
ورزشی فوتبال

تیتر یک خبر چرخشی

فصل جاری لیگ قهرمانان آسیا درس های بزرگی داد که یکی از مهم ترین های آنها را پرسپولیس به قطری ها داد.

به گزارش فراتیتر، لیگ قهرمانان آسیا سرانجام بعد از کش و قوس های زیاد برگزار شد.

بعد از برگزاری هفته دوم لیگ قهرمانان آسیا این رقابت ها به خاطر ویروس کرونا تعطیل شد. سرانجام AFC مثل یوفا تصمیم گرفت که ادامه این رقابت ها را بدون حضور تماشاگر و به میزبانی یک کشور برگزار کند.

لیگ قهرمانان آسیا یک تفاوت بزرگ با لیگ قهرمانان اروپا داشت و آن اینکه در آسیا قطر  که دو تیم مدعی و پرستاره داشت به عنوان میزبان بازی های انتخاب شد این درحالی است که در اروپا عدالت رعایت شد و کشوری به عنوان میزبان انتخاب شد که هیچ نماینده ای نداشت.

شاید AFC فکر می کرد که مثل جام ملت های آسیا این بار هم جام قهرمانی به قطر خواهد رسید. الدحیل و السد دو تیم پرستاره ای بودند که همه فاکتورهای لازم برای قهرمانی در لیگ قهرمانان آسیا را داشتند اما فوتبال بار دیگر روی زیبا و خاص خود را نشان داد و  هر دو تیم پرستاره و مدعی قطری از دور رقابت ها کنار رفتند.

حتی حذف الهلال مدعی کسب عنوان قهرمانی و شانس نخست قهرمانی در فصل جاری  هم به قطری ها کمک نکرد و در نهایت هم الدحیل حذف شد و هم السد.

روزنامه الوطن در گزارشی به مهم ترین درس های که لیگ قهرمانان آسیا در فصل جاری به ما داد پرداخت؛ درس های که بعضی از آنها را پرسپولیس یحیی گل محمدی داد.

در این گزارش درس هایی که روزنامه الوطن به آنها پرداخت می آوریم:

-برخورد ویژه ای با مدعی عنوان قهرمانی نشد

الهلال عربستان فصل قبل توانست جام قهرمانی را در  لیگ قهرمانان آسیا بالای سر برد اما این باعث نشد تا نگاه ویژه ای به این تیم عربستانی شود. الهلال نتوانست از عنوان قهرمانی خود دفاع کند و AFC این تیم را به خاطر نقض قانون مسابقات کنار گذاشت. طبق قانون کنفدراسیون فوتبال آسیا یک تیم حداقل باید ۱۳ بازیکن را در فهرست خود برای یک دیدار قرار دهد و الهلال برای رویارویی با الشباب تنها ۱۱ بازیکن در فهرست خود داشت و به همین خاطر هم نه تنها بازنده این بازی شد بلکه از دور رقابت ها هم کنار گذاشته شد تا یک شوک بزرگ به این تیم وارد شود.

این تصمیم کنفدراسیون فوتبال آسیا باعث اعتراض باشگاه عربستانی شد چرا که آنها انتظار داشتند که رفتار ویژه ای با آنها به خاطر قهرمانی در دور قبل شود اما قانون اجازه رفتار خاص و ویژه را حتی با وجود قهرمانی یک تیم نمی دهد.

-داشتن ستاره ها کافی نیست

یکی دیگر از درس های بزرگی که فصل جاری لیگ قهرمانان آسیا به ما داد این بود که برای قهرمانی و درخشش تنها داشتن ستاره های بزرگ کافی نیست.السد و الدحیل گویاترین نمونه در این زمینه هستند به ویژه السد که با وجود داشتن کاسورلا شکست دراماتیکی را برابر پرسپولیس تجربه کرد و از دور رقابت  ها حذف شد. السد بازیکنانی را در اختیار داشت که قهرمانی در آسیا را تجربه کرد و البته بازیکنان خارجی باکیفیت هم اما در نهایت برابر پرسپولیس تن به شکست داد.

-اینکه نامزد اصلی قهرمانی باشی نشانه این نیست که شمار بهترین هستید

قبل از ازسرگیری مجدد لیگ قهرمانان آسیا در دوحه از چند تیم به  عنوان نامزدهای اصلی قهرمانی و صعود به نیمه نهایی یاد شد مثل الدحیل و السد و الهلال اما همه این تیم ها حذف شدند. یا اینکه تیمی مثل الشارجه به شکست التعاون و الدحیل شگفتی ساز شد اما در نهایت برابر پرسپولیس شکست سنگینی را تجربه کرد و حذف شد.

-بازیکن بزرگ حتما مربی بزرگی نمی شود

ژاوی بعد از شکست السد برابر پرسپولیس مورد انتقادهای زیادی قرار گرفت و هواداران السد به او حمله کردند. کارشناسان ژاوی را از دلایل اصلی شکست السد برابر پرسپولیس می دانند. در این دیدار پرسپولیس از نظر تاکتیکی برتر از السد بود و همین باعث شد تا انتقادهای زیادی از ژاوی شود. ژاوی نام تائه هی را با وجود آنکه اصلا آماده نبود در زمین نگه داشت و حتی باوجود آنکه تیمش بد بازی می کرد تعویض ها را به تاخیر انداخت و انگار منتظر بود که بازی به ۱۲۰ دقیقه کشیده شود. ژاوی در یک بازی تاکتیکی بازنده شد اینکه درحالی است که عادت کرده بودیم او را به عنوان بازیکن پیروز همیشگی بازی های تاکتیکی بدانیم و به همین خاطر می توان گفت که بازیکن بزرگ بودن دلیلی نمی شود که شما مربی بزرگی شوید.

-در دیدارهای بزرگ جنگندگی سرنوشت ساز می شود

این درس را هم پرسپولیس داد و روزنامه قطری انگار بیشتر درس ها را از حذف السد در دیدار برابر پرسپولیس الهام گرفته است.

الوطن در پایان نوشت: تنها یک مربی مسئول ناکامی یک تیم در رسیدن به مراحل پایانی لیگ قهرمانان آسیا نیست بلکه بازیکنان هم سهم بسزایی دارند و این در السد و الدحیل رخ داد. ابتدا این اتفاق با الدحیل افتاد. درحالیکه تیم تنها به یک تساوی برابر التعاون نیاز داشت تن به شکست داد تا شوک بزرگ نخست وارد شود. نداشتن روحیه و جنگندگی لازم در بازیکنان الدحیل دلیل اصلی حذف آنها بود. این درباره السد هم صدق می کند. بازیکنان این تیم هم برابر پرسپولیس جنگندگی و روحیه لازم را برای بردن را نداشتند. آنچه که السد نداشت در پرسپولیس کاملا وجود داشت و همین باعث شد تا تیم برنده بازی شود.

منبع: ایسنا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

مرگ که فقط مال همسایه نیست!