۵۲۳۲
چهارشنبه ۰۹ مهر ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۳
تعداد بازدید : ۹۹
اقتصادی ایران

تیتر یک خبر چرخشی

مدیر عامل شرکت ملی پست ایران با بیان اینکه طی یک سال گذشته حجم بار در بسته‌ها افزایش پیدا کرد بطوری که ۳۰ درصد مرسولات را خرید‌های اینترنتی تشکیل می‌دهد، گفت: ارسال قبوض که حجم بالا و بیش از ۵۰ میلیون مرسوله را شامل می‌شد، اکنون تقریبا به صفر رسیده است.
به گزارش فراتیتر، رمضانعلی سبحانی‌فر درباره روند تغییرات ارسال مرسولات پستی نسبت به سال گذشته اظهار داشت: بار ترافیکی ما در بخش پاکت و نامه‌ها کاهش و در بسته‌ها افزایش پیدا کرده است. قبلا قبوض آب، برق و تلفن نیز از طریق پست توزیع می‌شد، اما از سال گذشته قبوض کاغذی حذف و صدور قبض به صورت الکترونیکی درآمده است که باعث شد حجم بار ترافیکی ما کاهش پیدا کند. از طرفی حجم بار در بسته‌ها افزایش پیدا کرد بطوری که ۳۰ درصد مرسولات را خرید‌های اینترنتی تشکیل می‌دهد که در سراسر کشور توزیع می‌شود.

حذف ارسال ۵۰ میلیون مرسوله

وی با بیان اینکه حذف قبوض ۴۰ درصد حجم ترافیک ارسال پاکت‌ها را کاهش داده‌اند، افزود: ارسال قبوض که حجم بالا و بیش از ۵۰ میلیون مرسوله را شامل می‌شد، اکنون تقریبا به صفر رسیده است.

۳۲۰ میلیارد تومان زیان؛ در سال گذشته

مدیر عامل شرکت ملی پست ایران با بیان اینکه حذف قبوض کاغذی درآمد‌های ما را به شدت کاهش داده، گفت: سال گذشته ۳۲۰ میلیارد تومان زیان داشتیم، اما از سوی دیگر تلاش می‌کنیم در افزایش تعداد بسته‌ها جبران کنیم.

بار سنگینی از دوش مردم برداشته می‌شود

وی تصریح کرد: در قانون بودجه و اساسنامه پست، هزینه مابه‌التفاوت نرخ تعرفه با قیمت تمام شده مرسولاتی که بعنوان خدمات پایه‌ای پستی تلقی می‌شود و باید به سراسر کشور از جمله مناطق محروم رسانده شود را باید دولت پرداخت کند. چون تکلیف قانونی به عهده ما گذاشته شده که بار سنگینی به دوش مردم تحمیل نشود.

کرونا و حال و روز پست

سبحانی‌فر در ادامه به موضوع کرونا و تاثیرگذاری بر روند ارسال مرسولات پستی اشاره و خاطرنشان کرد: در شرایط سخت کرونایی مردم بدون نیاز به خروج از منزل کار‌های خود را به پست محول کردند و همکاران شرکت پست نیز سعی کردند خدمات بهتری به مردم ارائه دهند که باعث شد ۵ نفر جان خود را از دست دادند و بیش از ۵۰ نفر در بیمارستان بستری و تست ۳۰۰ نفر نیز مثبت شد. اما در هر حال در این شرایط خدمت رسانی کردند، ظرفیت مراسلات در این ایام به طور چشمگیری افزایش پیدا کرد و این افزایش نه فقط روی پاکت بلکه روی بسته‌هایی بود که مردم مایحتاج خود را از این طریق تامین می‌کردند.

تاثیر تحریم بر مرسوله‌ها

وی به موضوع تاثیر تحریم بر ارسال مرسولات پستی نیز پرداخت و گفت: بر اساس ضوابط و مقررات اتحادیه جهانی پست، تحریم‌ها در مرسولات اثرگذار نیست، آنچه بر بخش بین‌الملل اثر گذاشت موضوع کرونا بود که باعث شد مراسلات محدود و ممنوع شود، این موضوع فقط مربوط به کشور ما نبود، در تمام کشور‌ها محدودیت ایجاد شد، اکنون رفته‌رفته محدودیت‌ها در حال لغو شدن است، با ضدعفونی و رعایت پروتکل‌ها ۵۱ کشور محدودیت‌ها را لغو کردند، ما هم برنامه‌ریزی می‌کنیم که رهسپاری افزایش یابد.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بیشتر مروادات پستی ایران را با کشور‌های کانادا استرالیا، امریکا عنوان کرد.

بسته‌ها با امنیت صددرصدی به مقصد می‌رسند

وی درباره احتمال مخدوش شدن مرسوله‌ها بیان کرد: احتمال خدشه به مرسوله در برخی نقاط شدت و ضعف دارد، ما اکنون امنیت و حفاظت از مرسولات و تسریع در ارسال را در دستور کار داریم، قرار بر این است که فرایند اصلاح شود، اکنون ارسال از مسیر ریل در اهواز، شیراز، تبریز و مشهد در دستور کار است. نکته بعدی امنیت است، قبلا جعبه‌ها در پالت‌هایی گذاشته و لفاف کشیده می‌شد که احتمال پارگی، شکستگی و مخدوش شدن وجود داشت، ولی اکنون باکس‌هایی طراحی کردیم که یک کلید در مبدا و یک کلید در مقصد دارد و از این هفته وارد فاز اجرایی می‌شود، بنابراین تا ۲ ماه آینده پست به این باکس‌ها تجهیز می‌شود و طبیعی است که امنیت و حفاظت از بسته‌ها به صدددرصد می‌رسد.

مسیر‌های پست متعدد می‌شود

سبحانی‌فر یادآور شد: در حال حاضر سرویس‌های ویژه و پیشتاز به صورت هوایی است، برخی سفارشی‌ها هم به صورت ریلی است و مرسولات عادی هم از مسیر جاده فرستاده می‌شود، بنا داریم که برای مرسوله‌های ویژه سرعت را افزایش دهیم.

پروژه جی‌نف به کجا رسید؟

وی درباره اجرای پروژه جی‌نف گفت: این پروژه یک کار حاکمیتی و مربوط به شناسایی مکان‌ها است که بر اساس کد ۱۰ رقمی شناسایی و کدگذاری می‌شوند. اکنون در بخشی از کشور انجام و بخشی نیز باقی مانده است. هفته پیش مناقصه جهت تعیین پیمانکار انجام شد بزودی قرارداد آن منعقد می‌شود که بتوانیم پروژه را تکمیل کنیم، با اجرای این طرح خیلی از دستگاه‌ها می‌توانند از ظرفیت آن استفاده کنند.

اجرای مکانیزاسیون و حذف دخل و تصرف انسانی

مدیر عامل شرکت ملی پست ایران درباره مکانیزه کردن مرسولات پستی تصریح کرد: بنا داریم که بتوانیم تجزیه مبادلات و سورتینگ را مکانیزه کنیم، مناقصه برگزار شده، اما در چند مناقصه گذشته نتوانستیم پیمانکار را مشخص کنیم، تجدید مناقصه کردیم که پیمانکاران در این بخش مشارکت داشته باشند، با اجرای این پروژه سورتینگ و تجزیه بر اساس بارکد انجام شده و دخل و تصرف نیروی انسانی حذف می‌شود.

وی یادآور شد: پیمانکار این پروژه ایرانی، اما احتمالا بخشی از تجهیزات وارداتی باشد.

تفاوت وضعیت پست در ایران و کشور‌های توسعه‌یافته

سبحانی‌فر درباره تفاوت مکانیزاسیون با کشور‌های توسعه‌یافته توضیح داد: کشور‌های توسعه‌یافته در بحث رهسپاری بیشتر از ریل استفاده می‌کنند، ما نیز هم‌اکنون از ریل استفاده می‌کنیم. در حوزه هوایی این کشور‌ها بعضا پرواز‌های بیشتری دارند، وگرنه آن‌ها از ما الگو گرفته‌اند. کلمه پست از زبان فارسی گرفته شده است بنابراین قدمت ایران بیشتر است، ولی آن‌ها از مکانیزاسیون بیشتر استفاده کردند.

اوضاع نیروی انسانی و حقوق و دستمزد پستی‌ها

وی درباره وضعیت نیرو انسانی در شرکت ملی پست گفت: ما اکنون ۱۲ هزار نیروی انسانی به صورت قرارداد مستقیم، رسمی، آزمایشی و پیمانی داریم، ۶ هزار نفر به صورت قراردادی هسنتند و در صدد هستیم که تعدادی از این افراد تغییر وضعیت و از قراردادی به پیمانی تغییر کنند.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین به وضع حقوق و دستمزد در شرکت پست اشاره و اظهار داشت: حقوق و دستمزد کارکنان یکسان است، آنچه که جزء حقوق ثابت است با همه دستگاه‌ها یکسان است، مسائل رفاهیات متناسب با درآمد‌ها است. یک سال گذشته بخش رفاهیات پایین آمده که تلاش ما این است که از این ماه بحث رفاهیات را هم داشته باشیم که همانند سایر شرکت‌های همتراز خودمان پرداختی داشته باشیم.
منبع: ایلنا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

مرگ که فقط مال همسایه نیست!