۵۲۵۵
چهارشنبه ۰۹ مهر ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۷
تعداد بازدید : ۲۷۵
اجتماعی حوادث

اخبار ویژه

کرمی محمدی گفت: قانون مدیریت بحران به تغییرات مدیریت کلانشهرها توجه نکرده و تقریبا ۴۰ سال عقب است.

به گزارش فراتیتر، رضا کرمی محمدی در برنامه تلویزیونی تهران ۲۰ گفت: از زمان تصویب قانون جدید مدیریت بحران ۶ ماه فرصت بوده که آئین نامه‌ها تعیین شود که تا کنون فقط یک سند راهبرد ملی به تصویب رسیده و هیچکدام از جلساتی که باید بر اساس این قانون برگزار می شده تشکیل نشده است.
کرمی محمدی افزود: شهرداری در شهر تهران به طور ویژه بر روی مدیریت بحران کار کرده و اقدامات مثبتی انجام شده است. اما از زمان تصویب قانون جدید همه بلاتکلیف هستند چرا که آئین نامه‌های قانون جدید تا کنون تصویب نشده است.

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با بیان اینکه قانون جدید مدیریت بحران به طور کلی خوب است تصریح کرد: اما این قانون در خصوص کلانشهرها تقریباً ۴۰ سال عقب است، یعنی با توجه به اینکه کلانشهرها تغییرات بسیاری داشته‌اند و مدیریت آنها متفاوت است، اما در قانون جدید لحاظ نشده است.

وی افزود: شهر تهران مستعد بروز یک زلزله قوی است و باید به صورت جدی این موضوع را مد نظر قرار دهیم اما در قانون جدید این اتفاق نیافتاده و کاملاً مشخص است که زلزله را جدی نگرفته‌ایم.
دکتر کرمی محمدی گفت: مشکلی که در قانون جدید مدیریت بحران وجود دارد حذف شورای هماهنگی مدیریت بحران است. در حالی که در قانون قبلی ۱۴ کارگروه در شورای هماهنگی مدیریت بحران تشکیل و وظایفشان مشخص شده بود مثل سازمان آب، گاز و … و اقدامات خوبی هم انجام می‌شد. اما با تصویب قانون جدید، شورای هماهنگی مدیریت بحران و کارگروه‌ها حذف شدند. در نتیجه هماهنگ کننده نهایی مشخص نیست و جایگزینی برای آن در نظر گرفته نشده است.

وی با بیان اینکه تنها با تصویب قانون مدیریت بحران، بحران‌ها مدیریت نمی‌شوند بلکه نیاز به هماهنگی و تمرین وجود دارد تصریح کرد: در قانون قبلی هر ۳ ماه یک بار ۷۰ سازمان تخصصی و عملیاتی کنار هم جمع می‌شدند و اقدامات انجام شده را گزارش می‌دادند و با هم در ارتباط بودند. اما یک سال و ۲ ماه است که هیچ هماهنگی بین سازمان‌های دخیل در امر مدیریت بحران وجود ندارد و فقط یک جلسه برگزار شده است.

کرمی محمدی تصریح کرد: بعد از زلزله ۵.۱ ریشتری اردیبهشت ماه در تهران یک جلسه برگزار شد که خروجی آن شهردار محترم تهران به عنوان فرمانده حادثه در سطح محلی تعیین شدند. اما این کافی نیست و باید جزئیات آن بیشتر مشخص شود. به عنوان مثال اگر زلزله ۵.۵ ریشتری رخ بدهد و در مناطقی از تهران ۵۰ ساختمان فرو بریزد، باید مشخص شود آیا این بحران محلی است یا ملی؟

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با بیان اینکه پیش بینی زمان وقوع زلزله ممکن نیست اما زلزله‌ی بزرگی در انتظار تهران است، افزود: با توجه به گسل‌هایی که در تهران وجود دارد ممکن است زلزله ۵ تا ۷.۳ ریشتری در تهران رخ بدهد. زلزله ۵.۵ ریشتری قابل کنترل و مدیریت است. اما اگر زلزله به بالای ۶ ریشتر رخ بدهد مشکل جدی برای تهران و یا حتی کشور ایجاد خواهد کرد. در حالی که تمام این مشکلات قابل برنامه ریزی و بهبود است.

وی با اشاره به اینکه بافت فرسوده یکی از مشکلات جدی در تهران است ادامه داد: بخصوص در بافت فرسوده اگر زلزله بالای ۵ یا ۶ ریشتری در تهران رخ دهد دچار مشکلات جدی می‌شویم و دسترسی برای امداد رسانی وجود نخواهد داشت. بنابراین در درجه اول مردم باید آموزش ببینند و چنانچه ساختمان محل سکونت شأن نیاز به انجام طرح بهسازی نسبی لرزه‌ای ساختمان‌ها را دارد آن را انجام دهند. اجرای این طرح موجب می‌شود حداقل آوار بر سرشان فرو نریزد و این طرح از سوی شهرداری تهران در حال پیگیری است و البته نیاز به حمایت و کمک دولت نیز دارد.

منبع: مهر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

مرگ که فقط مال همسایه نیست!