۵۳۰۳
شنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۲
تعداد بازدید : ۳۳۸
مدیرکل دفتر فنی تولید شرکت برق حرارتی گفت:۴۶۴ مگاوات با اجرای طرح‌های رفع محدودیت‌های تولید در واحدهای قدیمی بخار به توان نیروگاه‌های موجود اضافه شده است.

به گزارش فراتیتر و به نقل از پایگاه خبری شرکت تولید نیروی برق حرارتی ایران، «اسماعیل نمازی» افزود: از سال ۹۵ تاکنون با اجرای پروژه‌های ارتقای توان عملی واحدهای گازی یک هزار و ۵۶۵ مگاوات به توان تولید نیروگاه‌های حرارتی افزوده شده است.

وی ضمن اشاره به افزایش دو هزار مگاواتی توان تولید نیروگاه‌ها با اجرای طرح‌های بهسازی و نوسازی، ادامه داد: این طرح‌ها در حالی با سرمایه‌گذاری ۴۲۷ میلیارد تومانی انجام شده که احداث یک نیروگاه جدید هزار مگاواتی نیازمند حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان سرمایه‌‎گذاری است.

نمازی افزود:‌ نیروگاه‌های حرارتی در کشور یا دارای توربین‌های بخار یا دارای توربین‌های گازی و یا سیکل ترکیبی (توربین گازی و بخاری) هستند؛ دو پارامتر ارتفاع از سطح دریا و دمای محیط، در میزان توان خروجی توربین‌های گازی بسیار موثر است؛ به طوری که هرچه ارتفاع از سطح دریا بیشتر شود و دمای محیط افزایش یابد شاهد کاهش توان خروجی توربین خواهیم بود.

مدیرکل دفتر فنی تولید شرکت تولید نیروی برق حرارتی خاطرنشان کرد: ظرفیت نامی یک توربین به معنای این است که این توربین در شرایط ایزو (یعنی در سطح دریا) و در دمای ۱۵ درجه سانتی‌گراد چه مقدار تولید برق دارد و حدودا هر ۱۰ درجه که دمای محیط نسبت به دمای ایزو افزایش می‌یابد، ۶.۵ تا ۷ درصد توان خروجی توربین را کاهش می‌دهد.

وی ادامه داد: نمی‌توان در پارامتر ارتفاع از سطح دریا که محل واقع شدن نیروگاه است تغییری ایجاد کرد، اما می‌توان با خنک‌سازی هوای ورودی به توربین و کاهش اثر دمای بالای محیط، توان خروجی آن را بهبود داد. بدین منظور در چند سال اخیر با خنک ‌کاری هوای ورودی و تغییر زاویه پره راهنمای هوای ورودی به کمپرسور بخشی از توان از دست رفته نیروگاه‌های گازی در تابستان جبران شد.

نمازی با اشاره به افزایش دو هزار و ۲۹ مگاواتی توان تولید نیروگاه‌های حرارتی با اجرای طرح‌های بهسازی و نوسازی، گفت: برای احداث یک نیروگاه جدید هزار مگاواتی حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان سرمایه‌‎گذاری نیاز است؛ ولی افزایش دو هزار مگاواتی ظرفیت نیروگاه‌های کشور با اجرای پروژه‌های رفع محدودیت تولید و ارتقای توان نیروگاه‌های موجود تنها با سرمایه‌گذاری ۴۲۷ میلیارد تومانی انجام شده است.

وی تاکید کرد: براساس مصوبه هیات تنظیم بازار برق اگر نیروگاهی در زمینه اجرای خنک کاری هوای ورودی واحدهای گازی سرمایه‌گذاری کند، درآمد آمادگی آن در بازار برق با یک ضریب افزایشی پرداخت خواهد شد تا حداکثر ظرف پنج سال بازگشت سرمایه‌ اجرای پروژه صورت بگیرد.

منبع: ایرنا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: