۵۳۶۸
يکشنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۱
تعداد بازدید : ۱۰۴
اجتماعی حوادث

اخبار ویژه

رئیس پلیس فتای تهران بزرگ درباره لزوم فعال کردن احراز هویت دومرحله‌ای هشدار داد و آن را سد محکمی در برابر دزدان اینترنتی دانست.

به گزارش فراتیتر، سرهنگ داوود معظمی گودرزی در رابطه با لزوم احراز هویت دو مرحله‌ای در شبکه‌های اجتماعی در برنامه "صبح و گفتگو" گفت: این تکنولوژی‌ها با سرعت بالا رشد یافته ولی سواد رسانه‌ای کاربران به تناسب رشد نکرده است. یعنی مردم باید نسبت به گوشی خود و نیز نرم افزارهایی از جمله شبکه‌های اجتماعی، اشراف داشته باشند.

وی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو افزود: اصل دوم اینست که بدانیم هیچکس در برابر تهدیدات فضای مجازی مصون نیست چراکه مجرمان سایبری روزانه با شگردهای جدیدی وارد عمل می‌شوند؛ پس ما باید خود را به روز نگه داریم.

سرهنگ معظمی گودرزی اکثر هویت‌ها را در شبکه‌های مجازی غیر واقعی دانست و گفت: در اینجا کاربران باید بدانند چه اطلاعاتی را تبادل می‌کنند.

وی همچنین لزوم رعایت نکات امنیتی را توسط کاربران گوشزد کرد: برای بستن دسترسی سایرین به اطلاعات گوشیِ، باید لایه‌ای امنیتی در شبکه‌های اجتماعی اضافه کنیم که با نام "احراز هویت دو مرحله ای" خوانده می‌شود.

سرهنگ معظمی گودرزی در این رابطه گفت: این نوع احراز هویت برای همه شبکه‌های اجتماعی وجود دارد؛ یعنی یک لایه امنیتی اضافه است که یک رمز به آن می‌دهیم و کار مجرمان را بسیار پیچیده‌تر و سخت‌تر می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: کاربرانی که مجرمان به گوشی و اطلاعات آن‌ها دسترسی دارند، جزء افرادی هستند که این احراز هویتِ امن را فعال نکرده‌اند.

سرهنگ معظمی گودرزی همچنین ارسال اطلاعات جذاب از سوی افراد ناشناس را بعنوان دیگر هشدار در امر سرقت‌های مجازی تلقی کرد و گفت: این اطلاعات ممکن است حاوی بدافزارهایی باشد که شخص ناخواسته اجازه نصب آن را می‌دهد.

وی ادامه داد: در تنظیمات گوشی هم باید دقت داشته باشیم که گزینه "دسترسی به برنامه‌های ناشناس" را طوری تنظیم کنیم که قبل از نصب، از دارنده‌ی گوشی اجازه بگیرد.

سرهنگ معظمی گودرزی "درخواست‌های غیر متعارف" را از دیگر شگردهای دزدان اینترنتی عنوان کرد و در این رابطه گفت: بعضا در شبکه‌های اجتماعی یکی از دوستان نزدیک از ما طلب مقداری بالایی پول می‌کند و یا درخواست یکسری تصاویر می کند که باید از سوی طرف مقابل حتما تایید شود.

وی چنین مسئله‌ای را نشان از هک شدن گوشی طرف مقابل دانست و "آی دی" گفتگو کننده را متعلق به یک مجرم اینترنتی خواند و تصریح کرد: اکثر کاربران گروه‌های خانوادگی ایجاد کرده و تصور دارند تبادل بین خانوادگی اتفاق می‌افتد ولی افراد ناشناس با آی دی‌های مشابه ممکن است به این گروه‌ها ورود کرده و حریم خصوصی را نقض کنند.

رئیس پلیس فتا تهران گفت: یکی از مهم ترین دغدغه‌های پلیس فتا فعالیت مردم با خیال راحت در فضای مجازی است و حریم خصوصی و اشخاص خط قرمز ماست.

منبع: ایلنا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

مرگ که فقط مال همسایه نیست!