۵۴۹۱
شنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۸
تعداد بازدید : ۱۵۲
سیاسی خارجی

تیتر یک خبر چرخشی

علیرغم توافق آتش‌بس میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان، وزارت دفاع باکو از تداوم درگیری‌ها در منطقه «قره باغ کوهستانی» خبر داده است.

به گزارش فراتیتر، علیرغم اعلام توافق آتش‌بس میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان در خصوص منطقه مورد مناقشه «قره باغ کوهستانی» وزارت دفاع جمهوری آذربایجان امروز (شنبه) اعلام کرد که تنش‌ها نیمه‌شب گذشته (جمعه) در قره باغ همچنان ادامه داشته است.

بنا بر گزارش خبرگزاری روسی اسپوتنیک، وزارت دفاع باکو اعلام کرد که عملیات‌های رزمی در منطقه قره باغ کوهستانی در نیمه شب گذشته همچنان ادامه داشته است و مدعی شد که خسارات سنگینی به ارمنستان وارد آورده‌اند.

در بیانیه وزارت دفاع جمهوری آذربایجان در این خصوص آمده است: «عملیات‌های جنگی با شدت مختلف از بعدازظهر روز ۹ اکتبر تا صبح ۱۰ اکتبر در تمامی امتداد خط مقدم ادامه داشت و به سمت دشمن تیراندازی صورت گرفت».

در عین حال، یکی از خبرنگاران اسپوتنیک مستقر در محل گزارش کرد که صدای آژیرهای خطر صبح امروز (شنبه) در سراسر شهر «استپانکرت» مرکز قره باغ کوهستانی شنیده می‌شد.

از طرف دیگر، خبرگزاری اسپوتنیک گزارش کرد که در آستانه شروع آتش‌بس میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان، موشک‌های باکو شهر استبانکرت را هدف قرار داده است.

خبرگزاری روسی اسپوتنیک در جدیدترین به روزرسانی خود از اخبار مربوط به تحولات قره باغ گزارش کرد که مقام‌های جمهوری آذربایجان مدعی شده‌اند که ارمنستان در آستانه اجرای آتش‌بس، به شدت مناطق پرجمعیت جمهوری آذربایجان را مورد حملات خمپاره‌ای قرار داده است.

طبق این گزارش، ارتش جمهوری آذربایجان مدعی شده است که ۱۳ تانک، ۴ سکوی پرتاب موشک گراد و انبوهی از تجهیزات نظامی سنگین ارمنستان را تخریب کرده است.

این خبر در حالی منتشر شده است که «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه بعد از نشست سه‌جانبه روز جمعه در مسکو که ۱۰ ساعت به طول انجامید، با قرائت بیانیه مشترک این نشست گفت بر اساس توافق طرفین، آتش‌بس در قره‌باغ از 12 ظهر امروز (شنبه) دهم اکتبر آغاز می‌شود.

بر این اساس، این آتش‌بس با اهداف بشردوستانه از جمله تبادل اسرا، جمع‌آوری اجساد کشته‌شدگان در مناطق درگیری و کمک به غیرنظامیان آسیب‌دیده در این درگیری‌ها انجام شده است.

در این بیانیه آمده است: «از ساعت ۱۲:۰۰ دهم اکتبر ۲۰۲۰، آتش‌بسی با اهداف بشردوستانه، تبادل اسرای جنگی و دیگر بازداشتی‌ها و همچنین اجساد جان‌باختگان، با میانجی‌گری و بر اساس اصول کمیته جهانی صلیب سرخ اعلام گردید».

دور جدیدی از تنش‌ها میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان در خصوص منطقه مورد مناقشه قره باغ کوهستانی از ۲۷ سپتامبر (۶ مهرماه) آغاز شد و طرفین یکدیگر را به حملات خمپاره‌ای به قلمروهایشان متهم کردند و در نهایت شامگاه پنجشنبه (۱۷ مهرماه) بود که «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه وزیران خارجه ارمنستان و آذربایجان را برای گفت‌وگو بر سر مناقشه قره‌باغ به مسکو دعوت کرد.

جمهوری‌های آذربایجان و ارمنستان، دو جمهوری استقلال یافته از اتحاد جماهیر شوروی از سال ۱۹۹۲ به دنبال تصرف این منطقه مورد مناقشه و اعلام خودمختاری این منطقه وارد درگیری نظامی شدند.

منبع: فارس
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:

مرگ که فقط مال همسایه نیست!