۷۸۵۵
دوشنبه ۲۲ آبان ۱۴۰۲ - ۱۶:۴۲
تعداد بازدید : ۳۰
مازیار بیگلو، دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌‌های خودرو:
دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌‌های خودرو گفت: متاسفانه چین به بهشت برین صنعت قطعه سازی و خودروسازی کشور تبدیل شده است.

دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌‌های خودرو گفت: متاسفانه چین به بهشت برین صنعت قطعه سازی و خودروسازی کشور تبدیل شده است.

به گزارش فراتیتر، مازیار بیگلو اظهار کرد: مدتی است اتفاقات جالبی در حوزه واردات قطعات از سوی خودروسازان صورت می‌گیرد و خودروسازان به بهانه اینکه عدم پرداخت بدهی قطعه‌سازان موجب توقف خطوط تولید در واحدهای قطعه‌سازی و عدم تولید به موقع می شود و همچنین به بهانه گران فروشی قطعات از سوی قطعه‌سازان داخلی اقدام به واردات قطعات از چین می‌کنند در حالی که در صورت گران‌فروشی امکان شکایت و بازرسی از سوی نهادهای نظارتی و امنیتی وجود دارد.
متاسفانه در حال حاضر خودروسازان داخلی اقدام به ثبت سفارش 544 میلیون دلار واردات قطعه از چین کرده اند.‌ این در حالی است که قطعات خودروهای داخلی با کیفیت خوبی توسط سازنده داخلی تولید می شود.
خودروسازان با واردات قطعات از چین علاوه بر خروج ارز از کشور و بیکاری نیروی کار ایرانی، از پرداخت مطالبات قطعه ساز داخلی نیز طفره می روند و هر وقت که معوقات خود را مطالبه می کنیم می‌گویند حواله‌های ارزی ما در حال باطل شدن است. از آنجا که در هیچ برهه‌ای از زمان تا این اندازه به صورت آشکار در قطعه‌سازی و خودروسازی به سمت چین در حرکت نبوده‌ایم لازم است شخص وزیر و سازمان های نظارتی به این مسأله رسیدگی کنند.
قطعات چینی با کمترین سطح کیفیت وارد کشور می‌شوند.‌ نکته مهم اینکه این قطعات از شرکت های زیرپله ای در چین خریداری می شود و تست‌های لازم در خصوص این قطعات انجام نمی‌شود در حالی که قطعه ساز داخلی برای کنترل کیفی و تایید استانداردها مسیر دشواری را طی می کند.
جای تاسف است پولی که باید وارد جیب کارآفرین و کارگر ایرانی شود روانه جیب کارگر چینی شده و عده ای با دریافت درصدی سود از واردات قطعات از چین، ذهن مدیران را به این سمت که با توجه به شرایط تولید داخلی باید واردات قطعات از چین داشته باشیم، هدایت می کنند.
شاهد اهتمام سیاست گذاران کشور برای زمین زدن صنعت قطعه سازی و خودروسازی کشور هستیم. اگر خودروسازان اینقدر که به دنبال حواله های ارزی هستند، سعی بر پرداخت مطالبات قطعه سازان داشتند، هم اکنون 6 هزار دستگاه خودرو در روز تولید می کردیم. متاسفانه وزیر صمت نیز وارد این بازی شده و با قرارداد با خودروساز چینی این زمینه را فراهم می‌کنند که دیگر به خودروساز داخلی امیدی نیست. با صنعت قطعه سازی که در گذشته قطعات خودرو به اروپا صادر می کرد چه کرده ایم که امروز به وارد کننده قطعات از چین تبدیل شده ایم.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: