۸۰۲۵
چهارشنبه ۲۴ آبان ۱۴۰۲ - ۲۲:۵۲
تعداد بازدید : ۵۹
معاون فنی و فناوری‌های نوین سازمان انتقال خون با اشاره به انجام ۲۸ مورد پیوند خون بند ناف برای بیماران گفت: سلول‌های بنیادی موجود در خون بندناف از قابلیت خون‌سازی و ایمنی‌زایی برخوردارند.

معاون فنی و فناوری‌های نوین سازمان انتقال خون با اشاره به انجام ۲۸ مورد پیوند خون بند ناف برای بیماران گفت: سلول‌های بنیادی موجود در خون بندناف از قابلیت خون‌سازی و ایمنی‌زایی برخوردارند.

به گزارش فراتیتر، عباداله سالک مقدم ضمن اشاره به روز جهانی خون بند ناف اظهار کرد: تا پیش از سال 1988 میلادی، جفت و بندناف به عنوان ضایعات بیولوژیک، پس از تولد نوزادان امحاء می‌شد و از بین می‌رفت، اما پس از اینکه مشخص شد سلول‌های بنیادی موجود در خون بندناف از قابلیت خون‌سازی و ایمنی‌زایی برخوردارند، اولین بانک خون بندناف در جهان تاسیس شد.

سالک مقدم افزود: خون بندناف، پس از تولد نوزاد در جفت و بندناف باقی می‌ماند و پس از زایمان، پزشک بندناف را قطع کرده و نوزاد را از مادر جدا می‌کند سپس طی یک فرآیند استریل و فوری، خون بندناف با استفاده از کیسه‌های مخصوص، قابل جمع آوری است. این فرآیند در مدت زمان کوتاهی بین 5 تا 7دقیقه قابل انجام بوده و برای مادر و نوزاد کاملا بی خطر و بدون درد است.

معاون فنی و فناوری‌های نوین سازمان انتقال خون تعداد واحد های ذخیره شده از این سلول‌های بنیادی حیات بخش در سازمان انتقال خون را 4 هزار و 354 واحد اعلام و بیان کرد: آغاز فعالیت واحد بانک خون بندناف و سلول‌های بنیادی در ایران به تیرماه 1389 برمی‌گردد و طی این مدت 26 هزار و 128 واحد خون بندناف جمع‌آوری شده است.

وی افزود: هم اکنون 6 بیمارستان نجمیه، میلاد، مصطفی خمینی، بقیه الله (عج)، پارسا و صارم با سازمان انتقال خون در این رابطه همکاری می‌کنند و آماده پذیرش مادران باردار هستند تا خون بند ناف خود را با اهداف انسان دوستانه برای سلامت بیماران هدیه کنند.

سالک مقدم از انجام 28 مورد پیوند خون بند ناف برای بیماران خبر داد و افزود: طیف وسیعی از بیماری‌های بدخیم و غیر بدخیم خونی نظیر سرطان‌های خون، تالاسمی، آنمی آپلاستیک و نیز نقایص ایمنی با انجام پیوند خون بند ناف قابل درمان و بهبود هستند.

وی تاکید کرد: موضوع قابل توجه این است که در میان نمونه‌های بندناف ذخیره شده، شانس سازگاری بسیار پایین است زیرا به علت تنوع بسیار زیاد HLA در میان اقوام ایرانی امکان سازگاری کاهش می‌یابد و تنها راهکار عملی به منظور افزایش شانس برای یافتن اهداکننده سازگار برای بیماران، افزایش میزان ذخایر خون بندناف ذخیره شده و تعداد داوطلبان اهدای سلول‌های بنیادی خون‌ساز است که البته سازمان انتقال خون اجرای هر دو رویکرد را به شکل مستمر مدنظر داشته و در حال انجام فعالیت و ارائه خدمات است.

منبع: تسنیم
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: