۸۱۶۳
جمعه ۲۶ آبان ۱۴۰۲ - ۱۵:۴۴
تعداد بازدید : ۹۱
ورزشی فوتبال

تازه‌ها

حضور تیم فوتبال النصر عربستان در لیگ قهرمانان اروپا خبری است که هر از گاهی توسط رسانه‌های اروپایی به طور جدی منتشر می‌شود اما این موضوع به واقعیت تبدیل خواهد شد یا خیر؟

حضور تیم فوتبال النصر عربستان در لیگ قهرمانان اروپا خبری است که هر از گاهی توسط رسانه‌های اروپایی به طور جدی منتشر می‌شود اما این موضوع به واقعیت تبدیل خواهد شد یا خیر؟

به گزارش فراتیتر، تیم فوتبال النصر عربستان پس از جذب کریستیانو رونالدوی پرتغالی در صدر اخبار رسانه‌های ورزشی جهان قرار گرفت. این تیم شهر ریاض امسال نیز با جذب چند ستاره مشهور دیگر از جمله سادیو مانه (مهاجم پیشین بایرن‌مونیخ) بیشتر مورد توجه قرار گرفت. مدتی قبل برای دومین بار طرح حضور تیم النصر عربستان در معتبرترین رقابت باشگاهی اروپا یعنی لیگ قهرمانان به طور گسترده‌ای در سطح رسانه‌های اروپایی مطرح شد.
یک روزنامه‌نگار روسی به نام گریگور تلینگر در این رابطه می‌گوید: شاید برای خیلی‌ها این خبر مثل قتل فوتبال یا چیزی شبیه فاجعه باشد اما حضور النصر در لیگ قهرمانان اروپا از سال 2024 موضوعی است که در سطح رسانه‌ها به آن پرداخته می‌شود. به طور حتم باور این خبر برای بسیاری از هواداران فوتبال سخت است و می‌گویند این با اصول اولیه فوتبال اروپا در تضاد خواهد بود.

روشن است است که از بسیاری جهات جهان توسط پول اداره می‌شود و فوتبال هم از این قاعده مستثنی نیست. در اینجا جنبه‌های مختلفی وجود دارد. از یک طرف، عالی است که یک ورزش خاص درآمد کسب می‌کند و توسعه فوتبال تضمین خواهد شد. از طرفی مربیان گلایه دارند که بازیکنان وقت استراحت ندارند و خطر مصدومیت بیشتر می‌شود و سپس یوفا تعداد بازی‌های لیگ قهرمانان اروپا را از 96 به 144 در هر فصل افزایش می‌دهد. اگر فرمت جدید مسابقات فقط یک تصمیم دشوار به نظر می‌رسد و تنها با گذشت زمان می‌توانیم آن را به طور کامل ارزیابی کنیم، اکنون وضعیت النصر در لیگ قهرمانان روشن به نظر می‌رسد. این غیرطبیعی است. اگر فوتبال را نکُشد، حداقل مسابقات را خراب می‌کند.

در وهله نخست؛‌النصر حتی قهرمان لیگ داخلی عربستان هم نیست. چرا دعوت از این تیم خاص ضروری است؟ فقط به خاطر رونالدو؟ او فصل آینده 39 ساله خواهد شد. هر کسی که پیشنهاد تجاری سودمندتری داشته باشد به لیگ قهرمانان اروپا راه می‌یابد؟ ورزش‌هایی وجود دارد که در آن کارت وایلد وجود دارد. اگر برای تنیس یا شطرنج مناسب است، به این معنی نیست که برای فوتبال مناسب است. مثالی که به ذهن می‌رسد تیم‌های ملی ژاپن و قطر است که در سال 2019 در جام ملت های آمریکا حضور داشتند اما چند تفاوت اساسی وجود دارد. اولاً، سازمان دهندگان آنجا احتمالاً تیم کافی نداشتند. یوفا مشکلی برای یافتن تیم‌هایی که مایل به بازی در لیگ قهرمانان هستند، ندارد.

لیگ قهرمانان بازی‌های خانگی و خارج از خانه دارد. یعنی یک تیم باید دو یا سه بار بیشتر پرواز کند. به عنوان مثال، یک پرواز از لندن به ریاض حدود شش ساعت و نیم طول می‌کشد. عدم تعادل در اینجا این است که تیمی حریف ضعیف‌تری پیدا می‌کند. یا به طور دقیق‌تر، متعادل‌تر، زیرا نیمی از بازیکنان در ترکیب اصلی النصر، بازیکنان بومی عربستان هستند، ضمن اینکه پیروزی مقابل النصر همان سه امتیاز را به همراه خواهد داشت.

اگرچه به طور کلی این مشکل اصلی نیست. در لیگ قهرمانان همیشه نوعی ویکتوریا پلژن (نماینده جمهوری چک) وجود دارد که مشخصاً قوی‌تر از النصر نیست. مشکل اصلی این است که یک تیم جایگاهی در لیگ قهرمانان اروپا را از دست می‌دهد. در انگلیس به طور حتم تیمی نمی‌خواهد این جایگاه را از دست بدهد. پس چه کشوری باید هزینه بدهد؟ این به هزینه سن مارینو یا رومانی نخواهد بود. آنها به هر حال در مرحله اصلی لیگ قهرمانان اروپا بازی نمی‌کنند. ما در مورد بلیت مستقیم گروه برای یک باشگاه از عربستان صحبت می‌کنیم.

خبر بازی النصر در فصل آینده لیگ قهرمانان باورنکردنی است. حالا قهرمانان 10 کشور برتر وارد مرحله اصلی خواهند شد. اتریش در رتبه دهم قرار دارد. نمی‌توانیم تصور کنیم چطور می‌توانید به قهرمان این کشور بگویی: «ببخشید، اجازه می‌دهید در انتخابی بازی کنید و ما به جای شما سعودی‌ها را در نظر گرفتیم.

منبع: تسنیم
اخبار مرتبط
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: