۹۷۳۰
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ - ۱۱:۰۴
تعداد بازدید : ۶۶
نماینده کارگران در شورای عالی کار گفت: یکی از پیشنهادات در راستای راه اندازی قرارگاه مسکن کارگران, ورود تعاونی های مسکن برای کمک به مشکلات مسکن کارگران است.

نماینده کارگران در شورای عالی کار گفت: یکی از پیشنهادات در راستای راه اندازی قرارگاه مسکن کارگران, ورود تعاونی های مسکن برای کمک به مشکلات مسکن کارگران است.

به گزارش فراتیتر، با توجه به اینکه 70درصد حقوق کارگران صرف اجاره بها و هزینه های مسکن می شود، در جلسه 29 آبان شورای عالی کار مقرر شد تا قرارگاه ملی و استانی مسکن کارگری تشکیل شود.

داشتن مسکن یکی از اصلی ترین و اولی ترین نیازهای هر ایرانی است. اصل 31 قانون اساسی به همه مردم این حق را می دهد و بیان می کند که «دولت» موظف است تا با رعایت اولویت برای آن‌ها که نیازمندترند زمینه‌ی اجرای این اصل را فراهم کند. کارگران یکی از گروه‌هایی هستند که به صراحت در این قانون از آن‌ها نام برده شده و کمک به ایجاد مسکن کارگری یکی از وظایف اصلی دولت هاست.

وزارت کار اخیراً‌ درباره تأمین مسکن کارگران اعلام کرده است:«با توجه به اینکه مسکن 70درصد سبد معیشت کارگران را تشکیل می‌دهد، براساس قانون ملّی مسکن و تفاهم‌نامه مشترک وزارتخانه‌های تعاون و مسکن برای رفع دغدغه مسکن کارگران اقدامات مهمی در حال برنامه‌ریزی است. در این زمینه 293 تعاونی مسکن جهش کارگری در 25استان کشور با ظرفیت احداث بیش از 75هزار واحد مسکونی تشکیل شده است. همچنین قرارگاه ویژه مسکن کارگران با هدف تأمین زمین و کاهش هزینه‌های تمام‌شده ذیل شورای سیاست‌گذاری مسکن وزارت تعاون راه‌اندازی و تشکیل می‌شود. »

هادی ابوی, نماینده کارگران در شورای عالی کار درباره راه اندازی قرارگاه مسکن کارگری می گوید: درباره راه‌اندازی قرارگاه مسکن کارگران در سطح ملی و استانی آیین‌نامه‌ای در نشست قبلی شورای عالی کار پیشنهاد و از اعضای شورا خواسته شد تا نظراتشان را در این باره ارائه دهند. روز گذشته نظرات از طریق کانون ارائه و پیشنهاد شد که بخش تعاون به ویژه تعاونی‌های مسکن باید در این زمینه فعال‌تر باشند.

دبیر کل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران کشور گفت: در حال حاضر تعاونی‌های جهش مسکن در برخی استان‌ها ایجاد شده است، البته در خراسان رضوی به دلیل باقی ماندن برخی از واحدهای مسکن مهر هنوز طرح نهضت ملی مسکن یا پروژه جهش مسکن را به تعاونی‌ها واگذار نکرده اند. تنها پروژه 2000 واحدی گلبهار از محل طرح نهضت ملی مسکن بود که سال گذشته کلنگ‌زنی آن انجام شد.

منبع: تسنیم
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: