۹۸۳۳
يکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ - ۱۸:۱۵
تعداد بازدید : ۴۳
هوش مصنوعی Grok، محصول شرکت xAI ایلان ماسک، از زمانی که در دسترس کاربران ایکس پریمیوم پلاس قرار گرفته، جنجال‌های زیادی به‌همراه داشته است.

هوش مصنوعی Grok، محصول شرکت xAI ایلان ماسک، از زمانی که در دسترس کاربران ایکس پریمیوم پلاس قرار گرفته، جنجال‌های زیادی به‌همراه داشته است.

به گزارش فراتیتر، کاربران می‌گویند در گفت‌وگو با Grok متوجه شده‌اند که این چت‌بات هوش مصنوعی بخشی از پاسخ‌های خود را از داده‌های رقیبش ChatGPT به‌دست آورده است. این چت‌بات ظاهراً در پاسخ به یک سؤال نوشته است: «متأسفانه نمی‌توانم پاسخ این درخواست را بدهم، چون این درخواست برخلاف سیاست‌های OpenAI است.»

بله، جمله بالا درست نوشته شده است. این چت‌بات اگرچه محصول OpenAI نیست، اما از داده‌های ChatGPT استفاده کرده است. این قضیه حاشیه‌های زیادی را در شبکه‌های اجتماعی به‌وجود آورده و درنهایت یکی از توسعه‌دهندگان xAI در واکنش به این اتفاق توضیحی ارائه کرده است.

چت‌بات هوش مصنوعی Grok از داده‌های OpenAI استفاده می‌کند؟

«ایگور بابوشکین»، مهندس xAI درباره این پاسخ می‌گوید: «مسئله این است که وب از پاسخ‌های ChatGPT پر شده، بنابراین ما در حین آموزش گروک، به‌صورت تصادفی در میان حجم عظیم داده‌های وب، برخی از این پاسخ‌ها را برداشتیم. وقتی برای اولین‌بار این اتفاق را دیدیم، خودمان هم بسیار غافلگیر شدیم.»

بابوشکین در ادامه افزود: «این مشکل بسیار نادر است و اکنون که از وجود آن آگاه شده‌ایم، اطمینان می‌یابیم که نسخه‌های آتی گروک چنین مشکلی نداشته باشد. نگران نباشید، برای ساخت گروک از هیچ کدی از OpenAI استفاده نشده است.»

اگر این ادعا صحت داشته باشد، حداقل می‌توان گفت که گروک پیش از عرضه‌شدن آزمایش‌های زیادی را پشت‌سر نگذاشته است تا چنین مشکلاتی مشخص شوند. درنتیجه حالا کاربران عادی باید آن‌ها را پیدا کنند. OpenAI هنوز واکنشی به استفاده از داده‌های خود توسط گروک نشان نداده است.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: