۹۸۴۰
يکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ - ۱۶:۳۵
تعداد بازدید : ۴۵
مدیرکل هواشناسی استان تهران: مرتفع‌ترین ایستگاه هواشناسی کشور در ارتفاع ۳۷۵۰ متری از سطح دریا  و در توچال راه اندازی شد.

مدیرکل هواشناسی استان تهران: مرتفع‌ترین ایستگاه هواشناسی کشور در ارتفاع ۳۷۵۰ متری از سطح دریا  و در توچال راه اندازی شد.

به گزارش  فراتیتر، مازیار غلامی اظهار کرد: این پروژه در محدوده ایستگاه شماره هفت تله کابین توچال جانمایی شده و به‌صورت تمام‌خودکار فعالیت می‌کند.

وی افزود: ایستگاه خودکار هواشناسی توچال قادر است کمیت‌های هواشناسی شامل دما، رطوبت، سمت و سرعت باد و فشار هوا را به‌صورت خودکار اندازه‌گیری، ثبت و گزارش کند. این ایستگاه از جدیدترین انواع ایستگاه‌های خودکار هواشناسی است که اساساً برای شرایط آب و هوایی با تغییرات شدید نظیر نواحی کوهستانی طراحی شده‌است.

وی تصریح‌کرد: با داده‌های این ایستگاه شناخت دقیق تری از اوضاع جوی منطقه حاصل می‌شود و می‌توان از آنها در زمینه‌های مختلفی نظیر پایش، پیش‌بینی، هشدارها، مخاطرات هواشناسی، ارائه خدمات به ورزش‌کاران و گردشگران کوهستان، مدیریت بحران و فعالیت‌های امدادی هلال‌احمر استفاده‌کرد.

وی گفت: ایستگاه توچال به‌عنوان مرتفع‌ترین ایستگاه هواشناسی استان تهران و کشور است که مهم‌ترین کاربرد آن در زمینه هواشناسی کوهستان است.

مدیرکل هواشناسی استان تهران افزود: این ایستگاه در زمان حاضر مراحل آزمایشی فعالیت خود را سپری می‌کند و بر اساس برنامه ریزی‌های انجام شده در دهه فجر امسال به بهره برداری می‌رسد. ایستگاه توچال به‌وسیله اداره کل هواشناسی استان تهران و با همکاری بخش فنی و شبکه دیدبانی سازمان هواشناسی کشور نصب و راه اندازی شده‌است.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: